120841-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Film- och videotjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Filmproduktion och webbsändningar
Referensnummer: 2.7.5-2983-21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kammarkollegiet upphandlar ett ramavtal i syfte att teckna avtal med två leverantörer för filmproduktion och webbsändningar.
Kammarkollegiets behov
Kammarkollegiet har behov av att producera, samt sprida filmer av olika karaktär för att kommunicera med myndighetens målgrupper. Den här upphandlingen syftar till att täcka Kammarkollegiets behov av extern filmproduktion, stöd vid filmproduktion inhouse samt stöd vid webbsändningar - såväl interna sändningar som sändningar i studio hos leverantören eller på annan för ändamålet lämplig plats.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92111250 Produktion av informationsfilm
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kammarkollegiet har producerat några egna filmer men önskar att vidareutveckla den förmågan samt filmernas upplägg. Det kan handla om att leverantören utbildar i filmrelaterade färdigheter, är strategiskt bollplank och levererar delmoment eller komponenter till filmer.
De filmer som produceras av leverantören kommer framförallt att användas i externa sammanhang men kan även komma att användas internt på myndigheten. Filmerna behöver levereras på ett sätt som passar den kanal de ska användas i; exempelvis på webbplats, i webbinarieverktyg, i sociala medier eller inbäddad direkt i PowerPoint-presentationer.
Tillgänglighet är viktigt för Kammarkollegiets filmproduktioner då delar av Kammarkollegiets verksamhet riktar sig mot målgrupper med olika typ av funktionsnedsättning samt att Kammarkollegiet som myndighet har ansvar för att erbjuda tillgänglig information och kommunikation enligt flera olika lagar och annat regelverk. Därför är det viktigt att leverantören har kännedom om och erfarenhet av produktioner där tillgänglighet är viktigt. Leverantören behöver till exempel kunna tillhandahålla textning, syntolkning och teckenspråkstolkning för filmproduktionerna, i de fall Kammarkollegiet begär detta.
Dessutom implementerades lagen (2018:1937) om tillgänglighet till digital offentlig service den 23 september 2020, vilket bland annat innebär att de filmer som statliga myndigheter och offentliga verksamheter publicerar på sina webbplatser ska vara textade och syntolkade. Då praxis ännu inte är satt gällande nivå och utformning av syntolkning kopplat till lagen har Kammarkollegiet behov av att diskutera detta med leverantören för att hitta lämpligt och rimligt förhållningssätt och upplägg för syntolkning av Kammarkollegiets filmer.
Kammarkollegiet har för avsikt att teckna ramavtal med två leverantörer, förutsatt att tillräckligt många kvalificerade anbud inkommer.