120845-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Programvaruutvecklingstjänster för ritning och bildbehandling
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Visualiseringsverktyg
Referensnummer: 2021-00011/K
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72212320 Programvaruutvecklingstjänster för ritning och bildbehandling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen genomförs med hjälp av upphandlingsformen konkurrenspräglad dialog.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48200000 Programvara för nätverk, Internet och intranät, 48320000 Programvara för ritning och bildbehandling, 48460000 Programvara för analys, forskning, matematik eller prognos, 48600000 Programvara för databas och operativsystem, 48810000 Informationssystem, 72212460 Programvaruutvecklingstjänster för analys, forskning, matematik eller prognos, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72250000 System- och stödtjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Klimatpolitiska rådet efterfrågar ett verktyg som visualiserar och ger användaren en överblick över nuläget avseende de svenska klimatmålen och möjliga lösningar för att nå målen. i verktyget ska det finnas möjligheter för externa aktörer att komma med förslag på styrmedel och/eller visa egna åtaganden som verkar för omställning som bidrar till att uppnå klimatmålen i Sverige.