2. Förfarande
Förfarande
Titel: Måltidstransporter
Beskrivning: Uppdraget avser Trosa kommuns behov av transport med fordon för leveranser av, i huvudsak, färdiglagade måltider för direkt servering samt måltidskomponenter och råvaror för vidare bearbetning hos mottagaren. Måltider och livsmedel ska transporteras från kommunens fyra (4) st tillagningskök (för närvarande) till förskolor, skolor och äldreboenden inom Trosa kommun enligt körschema i avsnitt 4. Pris och utvärdering Tomma transportvagnar/boxar körs normalt i retur från föregående leverans. Uppdraget beskrivs närmare i avsnitt 3. Krav på tjänsten.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 60100000 Vägtransporter
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:125228:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 55521200 Måltidsleveranser
Optioner:
Beskrivning av alternativen: 2 st förlängningsoptioner