120928-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Tvätt- och kemtvättstjänster – Tvättjänst till vård- och omsorgsboenden
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelTvättjänst till vård- och omsorgsboenden
BeskrivningUpphandlingen omfattar tvättjänst till Bergvikens vård- och omsorgsboende och Midskogens vård- och omsorgsboende. Upphandlingen genomförs som en reserverad upphandling enligt LOU 4 kap 18§.
Intern identifierareKLF 2025/92
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 98310000 Tvätt- och kemtvättstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 98311200 Drift av tvätteri
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelTvättjänst Bergvikens vård- och omsorgsboende
BeskrivningUpphandlingen omfattar tvätt av brukares personliga kläder, sängkläder, täcken, kuddar, draglakan, badlakan och övriga textilier på Bergvikens vård­ och omsorgsboende.
Intern identifierareTvättjänst Bergvikens vård- och omsorgsboende
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelTvättjänst Midskogens vård- och omsorgsboende
BeskrivningUpphandlingen omfattar tvätt av brukares personliga kläder och övriga textilier på Midskogens Vård & Omsorgsboende.
Intern identifierareTvättjänst Midskogens vård- och omsorgsboende