2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bemanningstjänster
Beskrivning: Swedavia AB genomför nu en ramavtalsupphandling för att tillgodose behov av bemanningstjänster i syfte att täcka Swedavias temporära behov av resursförstärkning vid exempelvis arbetstoppar, ordinarie personals frånvaro och i väntan på nyrekrytering. Swedavias verksamhet är av sådan karaktär att många av de roller och kompetenser som ingår i Avtalet kräver arbete på plats. Ramavtalet omfattar samtliga Swedavias tio flygplatser, från Malmö i söder till Kiruna i norr, samt kontoret i Norrköping och Leverantören ska ha kapacitet att kunna leverera konsulter till samtliga dessa platser/orter.Uppdrag som omfattas av ramavtalet avser konsulter inom personalkategorierna A – Operativ personal och B – Administration och Specialister. Leverantörer ska ha kapacitet att kunna leverera konsulter inom båda kategorierna. Swedavia avser att teckna ramavtal med flera leverantörer. Planerad avtalsstart är 2026-07-12.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79610000 Personalförmedling
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123293:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda