120980-2018 - ÄndringSverige-Huddinge: Byggnadsanläggning
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bildhuggaren 1 äldreboende och förskola. HS/2017:207
Referensnummer: 18/8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge Samhällsfastigheter ska uppföra en ny byggnad, som ska innehålla äldreboende i Snättringe med 90 lägenheter i vårdboendeform. Byggnaden ska också rymma en förskola med sex avdelningar, nattis och en utegård för lek. En trädgård hör till äldreboendet. Se även https://www.husf.se/projekt/segeltorp/bildhuggaren/.