Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Information hantverkartjänster och byggentreprenader
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45210000 Byggnadsanläggning
II.1.4.
Kort beskrivning
Information om Upphandling av hantverkartjänster och byggentreprenader Tierps kommunkoncern
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45421000 Snickeriarbeten, 45441000 Glassättning, 45453000 Reparation och renovering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under 2022 ska Tierps kommun med bolag upphandla ramavtal avseende reparation, service och underhåll inom Svagström -VS,- glas, snickeri. Ramavtalen kommer att vara uppdelade per yrkesområde och avse mindre arbeten inom löpande underhåll och reparationer. För arbeten överstigande 200 000 kr eller där en stor samordning kommer att krävas kommer arbetet att beställas genom ett Dynamiskt inköpssystem (DIS)dit Entreprenörer kan ansöka om att bli antagna.