121054-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däck- och däcktjänster 2022
Referensnummer: KS 2022/0438
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Lunds kommun, tillsammans med samverkansmyndigheter, genom Lunds kommuns upphandlingsenhet, inbjuder leverantörer att inkomma med anbud avseende upphandling av ramavtal av Däck- och däcktjänster 2022 i enlighet med de krav och villkor som framgår av detta upphandlingsdokument. Upphandlingen är uppdelad på flera anbudsområden och anbudsgivande leverantör väljer ett eller flera områden att lägga anbud på. Varje anbud gäller individuellt, ramavtal kommer att tecknas med respektive upphandlande myndighet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen