121075-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Diverse rengöringsmaskiner
Meddelande om upphandling
Varor
direktiv 2009/81/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Banrengöringsfordon till Flygvapnet
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Köp
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Sverige
Nuts-kod SE Sverige
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
FMV har ett uppdrag att anskaffa banrengöringsfordon till flygvapnets fälthållningstjänst. Fordonen är redan anskaffade och denna upphandling avser banrengöringsaggregaten, som ska integreras med fordonen till ett ekipage. Upphandlingen kommer att resultera i två avtal: Ett avser materielanskaffning och det andra avser vidmakthållande. Position 1-7 kommer vara FMV kontrakt, position 8-10 kommer vara FM kontrakt. Leveranskontrakt har en giltighetstid på 7 år. Ramavtalet för vidmakthållande har en giltighetstid på 3+2+2 år.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
42995000 Diverse rengöringsmaskiner, 34310000 Maskiner och maskindelar
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner