121100-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Elektriska hushållsapparater för livsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Storköksmaskiner
Referensnummer: 18/38
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtal för att löpande anskaffa storköksmaskiner.
Inledning.
Jönköpings kommun (Beställaren) inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende storköksmaskiner.
Jönköpings kommun har ca 115 kök inom äldreboende, förskola och skola med varierande antal portioner som tillagas i respektive kök.
Omfattning.
Upphandlingen avser ramavtal för Jönköpings kommuns löpande behov av nyanskaffning, återanskaffning och installation av storköksmaskiner.
Upphandlingen avser ej prefabricerade kyl- och frysrum, kyl-, frys-, nedkylningsskåp samt ej heller nyanskaffning och installation i samband med ny- eller ombyggnation av kommunens storkök.
Jönköpings kommun kan inte bedöma den exakta omfattningen av kommande behov eller garantera en viss volym.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221000 Köksutrustning, 39221260 Kokkärl, 39710000 Elektriska hushållsapparater, 39711360 Ugnar, 39711361 Elektriska ugnar, 39711362 Mikrovågsugnar, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39711420 Spishällar, 39713100 Diskmaskiner, 42959000 Diskmaskiner för storkök
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen