See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling av gruvexpertis för internationellt utvecklingsarbete inom EGP 2025
Beskrivning: Naturvårdsverket inbjuder er att inkomma med anbud gällande upphandling av Gruvexpertis för internationellt utvecklingsarbete inom Environmental Governance Programme (EGP). Tjänsten behövs i Naturvårdsverkets globala program om gruvdrift och mänskliga rättigheter.
Intern identifierare: NV-00783-25
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71313000 Miljötekniska konsulttjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71351710 Geofysisk prospektering, 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Beskrivning: Generell del är obligatorisk att besvara.
Intern identifierare: 1650008-680663ba584aa2f7e6db8ce4
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Alternativ 1: Krav på leverantör
Beskrivning: Alternativ 1: Anbudsgivaren ska välja en (1) av delarna ”Krav på leverantör” eller ESPD (European Single Procurment Document). Väljer Anbudsgivaren "Krav på leverantör" ska samtliga efterfrågade bevis bifogas vid inlämnade av anbudet. Väljer Anbudsgivaren alternativet ESPD fungerar den som en egenförsäkran att Anbudsgivaren uppfyller ställda krav på leverantör. Anbudsgivaren ska i sådant fall vara beredda att på uppmaning inom angiven tid kunna lämna in bevis som visar att ställda krav uppfylls.
Intern identifierare: 1650009-680663ba584aa2f7e6db8ce7
Huvudklassificering (cpv): 90711000 Miljökonsekvensbedömning utom för byggprojekt