Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slamtömning
Referensnummer: UH-2022-185
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden avser slamtömning och borttransport av slam inom hela Sollefteå Kommun från kommunala och enskilda slamavskiljare, slutna tankar och avloppsreningsverk utan slamavvattning, samt slamsugning av RB och DV brunnar tillhörande kommunens
vägnät enligt bilaga.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90500000 Avfallstjänster, 90510000 Avfallshantering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Enligt SCB fanns det år 2020 6 438 stycken hushåll i en-och tvåfamiljshus. Antal hushåll i flerbostadshus var 4 090 stycken 2020 och antal fritidshus var 3 517 stycken.