121234-2021 - ResultatSverige-Linköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konsultavtal (ramavtal) avseende it-tekniker, systemtekniker och supporttekniker
Referensnummer: Ks26 2020-91
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen syftar till att täcka Beställarens behov av it-tekniker, systemtekniker, nätverkstekniker, it-arkitekt, it-säkerhetstekniker och supporttekniker. Detta kräver från tid till annan förstärkning av konsulter.
Beställarens IT-miljö består idag av en serverpark, i egna datahallar som i huvudsak hanteras av IT-avdelningen. I miljön förekommer även molnbaserade tjänster och lösningar. Plattformen bygger idag bl.a. på Google, Microsoft, VMware, Citrix, Oracle, Cisco, Extreme, Fortigate och Aruba..
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Anbudsområde - It-tekniker
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsområde - Systemtekniker
Del nr: 2
Anbudsområde - Supporttekniker
Del nr: 3