Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hushållsprodukter
Referensnummer: FM2019-4006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten och FMV har ett rikstäckande behov av hushållsprodukter. Hushållsprodukter innebär köp av husgeråd, vitvaror och hushållsapparater. Upphandlingen är uppdelad i tre varukorgar
1.I husgeråd ingår bland annat bestick, glas och porslin.
2.I vitvaror ingår bland annat kul och tvättmaskin.
3. I hushållsapparater ingår bland annat brödrost och vattenkokare.
Användningsområdet varierar, det kan vara allt från lunch-fika rum till prosfessionella kök.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: jaDen upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
En leverantör antas på varje varukorg
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Husgeråd
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 39221000 Köksutrustning, 39222200 Matbrickor, 39223000 Skedar, gafflar, 39241120 Köksknivar, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39240000 Bestick, 14820000 Glas
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Vitvaror
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel
Vitvaror såsom diskmaskin, spis, tvättmaskin
Hushållsapparater
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 39711200 Matberedare, 39711300 Elektrotermiska apparater
Hushållsapparater såsom våffeljärn, elvisp och brödrost