121243-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Torsta AB
Referensnummer: TAB/2018/002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Torsta AB har för avsikt att upphandla Livsmedel mm enligt bifogade upphandlingsdokument.
Torsta AB är ett naturbruksgymnasium som serverar ca 40 000 måltider per år. Torsta AB har ca 44 anställda och en omsättning på ca 43 miljoner.
Upphandlingen skall säkerställa Torstas behov av livsmedel under kontraktsperioden. Syftet är att upphandlingen ska leda till säker kvalitet, kostnadsbesparingar, minskad miljöbelastning samt en konkurrenssituation där såväl stora som små- och medelstora företag kan delta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33700000 Hygienartiklar, 39513200 Bordsservetter, 33711430 Engångsservetter, 33711900 Tvål, 39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 39241120 Köksknivar, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 44618420 Livsmedelskonserver
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen