121260-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: Tjänster förknippade med jordbruksproduktion
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Slåtter i Östergötland
Referensnummer: 512-3361-20
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att tillgodose behovet av leverantörer som kan genomföra slåtter med tillhörande höhantering.
Allmän beskrivning och syfte
Detaljerad beskrivning av uppdraget framgår i avsnitt 4 ”Krav på tjänsten”.
Omfattning
Antalet områden som ingår i denna upphandling är ca 21, med en sammanlagd yta av ca 22 ha. Merparten av slåtterängarna är i de sydvästra delarna av Östergötland (se bild och bifogade bilagor).
Beräknat värde under avtalsperioden, inklusive eventuella förlängningar är ca 1,6 MSEK.
Om det tillkommer fler slåtterängar under avtalsperioden, så kommer leverantörer med avtal att få lämna ett fast pris. Lägsta pris kommer att antas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 77312000 Ogräsröjning, 77314000 Markskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen