121281-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dialysmaterial
Referensnummer: HSN 264-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar förbrukningsmaterial avsedd för dialysbehandling inom Region Västerbotten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
SLANGSET TILL FRESENIUS 4008S
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33141000 Engångsartiklar för icke-kemiskt medicinskt bruk och hematologiska förbrukningsartiklar, 33141200 Katetrar, 33141220 Kanyler, 33141610 Uppsamlingspåse, 33141620 Utrustning för medicinskt bruk för specifika ändamål i förpackningar (sets), 33181200 Dialysfilter, 33141325 Fistelnålar, 24455000 Desinfektionsmedel, 33141112 Plåster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
SLANGSET TILL FRESENIUS 5008/5008S
Del nr: 2
SLANGSET TILL GAMBRO ARTIS HD/HDF
Del nr: 3
DIALYSFILTER LÅG OCH HÖGPERMEABLA
Del nr: 4
FILTER FÖR PRODUKTION AV ULTRARENT DIALYSAT TILL GAMBRO ARTIS
Del nr: 5
FILTER FÖR PRODUKTION AV ULTRARENT DIALYSAT TILL FRESENIUS 4008S OCH 5008/5008S
Del nr: 6
FISTELKATETRAR
Del nr: 7
FISTELKATETRAR BUTTON-HOLE- "TRUBBIGA NÅLAR"
Del nr: 8
FISTELKANYL MED 15 CM SLANG
Del nr: 9
FISTELKANYL MED 30 CM SLANG
Del nr: 10
FISTELKANYL BUTTON HOLE- TRUBBIGA NÅLAR MED 15 CM SLANG
Del nr: 11
FISTELKANYL BUTTON HOLE- TRUBBIGA NÅLAR MED 30 CM SLANG
Del nr: 12
A-KONCENTRAT, KONCENTRAT FÖR MONTERING DIREKT PÅ DIALYSMASKIN
Del nr: 13
A-KONCENTRAT, KONCENTRATBEHÅLLARE TILL CENTRALKONCENTRATANLÄGGNING FRESENIUS CDS08
Del nr: 14
B-KONCENTRAT, KONCENTRAT TILL GAMBRO ARTIS
Del nr: 15
B-KONCENTRAT, KONCENTRAT TILL FRESENIUS 4008S OCH 5008/5008S.
Del nr: 16
CITRONSYRABASERAT DESENFEKTIONSMEDEL/RENGÖRING TILL FRESENIUS 4008S OCH 5008/5008S
Del nr: 17
BASISKT SAMT CITRONSYREBASERAT DESINFEKTIONSMEDEL/RENGÖRING TILL GAMBRO ARTIS
Del nr: 18
TVÄTTSET BAS
Del nr: 19
TRYCKPLÅSTER MED BLODSTILLANDE EFFEKT EFTER NÅLDRAGNING VID DIALYSBEHANDLING
Del nr: 20
URSPOLNINGSPÅSE FÖR PRIMINGVÄTSKA VID DIALYS
Del nr: 21
KÄRLKATETERLÅS FÖR DUBBELLUMEN CDK FÖR DIALYS CITRATBASERAT
Del nr: 22