121296-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Askimsskolan - Nybyggnad hus F och G, rivning hus A, ombyggnad hus C
Referensnummer: 22/4
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader
II.1.4.
Kort beskrivning
Askimsskolan är en F-6 skola som idag har en kapacitet för 300 elever. Med
anledning av en befolkningsökning i området behöver kapaciteten på skolan
utökas till ca 470 elever.