2. Förfarande
Förfarande
Titel: Samverkansentreprenad mark, bygg, stål ST 14
Beskrivning: Utförande entreprenad i utökad samverkan för mark, bygg , stål och betong vid uppförande av ny transformatorstation ST 14 Torpet. Övergripande omfattning av Entreprenaden: - Ny tillfartsväg, vändplan och parkering inklusive vägtrummor. - Förstärkning av befintlig tillfartsväg - Kanalisation – Brunnar, rörkanalisation mellan objekt och brunnar, primärt inom stationsområdet men även viss kanalisation utom stationsområdet - Betong – Fundament för byggnader, transformatorer, NP-utrustning, nollpunktsbildare och stålfackverk (170kV ställverk). - Släckgaller till oljegropar, - Transformatorbyggnader inklusive allmänkraft, belysning - Kontrollrumsbyggnad, inklusive allmänkraft, belysning och ventilation - 36kV ställverksbyggnad inklusive allmänkraft, belysning och ventilation - Stålfackverk (170kV ställverk med mittportal och apparatfundament mm) - Stängsel – Skalskydd runt stationsområdet med undergrävningsskydd - Belysningsfundament samt stolpar. [MH1] (file:///C:/Users/pejn/AppData/Local/Temp/Antura%20Projects/20260218_115544_994815/Administrativa%20f%C3%B6reskrifter%20ST14%20Torpet.docx#_msocom_1) - Övriga mindre prefabricerade fundamet, exempelvis påkörningsskydd i betong
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:122283:Lot:1