See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Bränslecellssystem till försörjning av mikronät
Beskrivning: FOI Grindsjön har fått i uppdrag att ta fram en reservkraftsanläggning i form av ett mikronät med vätgas som primärt energilager som ska användas i experimentell forskningsverksamhet. Simulerade elavbrott kommer bryta kontakten till A-kraft (elnätet) och anläggningen går över till B-kraft (ö-drift), då ska bränslecellssystemet ta över effektbehovet med stöd av ett batterisystem.
Intern identifierare: FOI-2024-1104
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Ytterligare klassificering (cpv): 31122100 Bränsleceller
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Krav på varan/tjänsten
Beskrivning: FOI Grindsjön har fått i uppdrag att ta fram en reservkraftsanläggning i form av ett mikronät med vätgas som primärt energilager. Mikronätet är en pilotanläggning för experimentell forskningsverksamhet med syfte att validera olika lastfall och att testa utrustningens robusthet mot externa påverkansfaktorer. Mikronätet kommer att använda ett likströmsnät på 600-800 VDC och ett 100 kWh batterisystem. Elnätseffekten är 173 kW (250 A och 400 VAC) vilket ska försörja elektrolysör för vätgasproduktion, kompressorn för komprimering av vätgas, anläggningens kylsystem, batteriladdning samt drift av kringutrustning som belysning, datorer, säkerhetssystem, etc. Simulerade elavbrott kommer bryta kontakten till A-kraft (elnätet) och anläggningen går över till B-kraft (ö-drift), då ska bränslecellssystemet ta över effektbehovet med stöd av batterisystemet. Anläggningen ska vara flyttbar och modifierbar. Se Teknisk beskrivning för detaljerad information.
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Leverans ska ske senast 3 månader efter beställning.
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kvalificering