121445-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Göteborg: Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flytt, transport och magasineringstjänster
Referensnummer: 222/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Flytt/bärhjälp, av i första hand möbler och inredning, med hjälp av erforderlig personal och
utrustning internt inom en fastighet, för förvaltningar och bolag inom Göteborgs Stad.
Flytt/transport av kontor, utbildningslokaler/lärosalar, förskolor, yrkesskolor, bohag, bibliotek etc.
med flyttfordon inklusive erforderlig personal/utrustning mellan adresser främst inom Göteborgs
Stad, men även adresser utanför Göteborgs Stad kan förekomma.
Magasinering/förvaring av bohag för Göteborgs Stads förvaltningar och bolag.
Flytt/transport av arkivmaterial hos olika arkiv, främst mellan adresser inom Västra Götaland,
men även adresser utanför Västra Götaland kan förekomma.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter, 63110000 Godshantering, 63120000 Lagring och magasinering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen