121453-2021 - ÄndringSverige-Göteborg: Exploatering av fastigheter
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtalsupphandling: Konsulter inom exploatering, fastighetsvärdering och markförhandling
Referensnummer: 0275/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
70110000 Exploatering av fastigheter
II.1.4.
Kort beskrivning
Fastighetskontoret i Göteborgs stad inbjuder härmed anbudsgivare till att lämna anbud i Ramavtalsupphandling inom ett eller flera av följande delområden:
— Exploatering
— Fastighetsvärdering
— Markförhandling
Planerad avtalstid är 2021-10-01-2025-09-30 (48 månader).
Avsikten är att tilldela minst 3 leverantörer per delområde ramavtal. Avropsformer är rangordning och förnyad konkurrensutsättning.
Ramavtalens sammanlagda uppskattade volym är 22 000-36 000 konsulttimmar på 48 månader. Den sammanlagda takvolymen är 90 000 konsulttimmar. De flesta timmarna ligger inom exploatering.