121464-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Underhåll och reparation av biljettautomater
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av drift, underhåll och reparation av parkeringsautomater.
Referensnummer: T2022-01995
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50316000 Underhåll och reparation av biljettautomater
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar underhåll- och service av stadens 800 parkeringsautomater på gatumark inom Stockholms kommun.
Uppdraget kräver stort ansvar och gott omdöme. Uppdraget ska till alla delar utföras på ett korrekt, miljömedvetet och rättssäkert sätt. Uppdraget ska utföras exklusivt för Beställaren och inga andra uppdrag eller tjänster får utföras av Leverantören under de timmar som Leverantören utför tjänster för Beställarens räkning.
Med anledning av politiska beslut, författningsändringar eller teknisk utveckling kan uppdragets omfattning och antalet parkeringsautomater komma att variera under avtalstiden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 36 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen