121472-2018 - ResultatSverige-Linköping: Elektricitet
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elhandel
Referensnummer: 6823-2017
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
09310000 Elektricitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av elhandelstjänster för Lejonfastigheter och Linköpings kommun.
Upphandlingsobjekt.
Lejonfastigheter AB tillsammans med Linköpings kommun (nedan kallat beställaren) avser härmed att upphandla fysiskt och finansiellt elinköp med leveransstart 2018-04-01.
Upphandlingsform.
Upphandlingen genomförs som öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.
Det är mycket viktigt att Era bästa villkor lämnas i anbudet och att det tydligt framgår av anbudet att alla krav i förfrågningsunderlaget är uppfyllda, eftersom upphandlingsformen inte medger någon möjlighet till förhandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen genomförs som Öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling.