1215-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Höör: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Ramavtal avseende tekniska konsulter – Byggkonsulter.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 12: Arkitekttjänster, tekniska konsulttjänster och integrerade tekniska tjänster, stadsplanering och landskapsarkitektur, därmed sammanhängande vetenskapliga och tekniska konsulttjänster, teknisk provning och analys
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Höör.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Information om ramavtal
Ramavtal med flera aktörer
Antal Planerat högsta antal deltagare i ramavtalet: 3
Ramavtalets löptid
Antal år: 2
Uppskattat totalt värde av upphandlingen för hela ramavtalets löptid
Uppskattat värde, exkl. moms: 12 000 000 SEK
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen avser tekniska konsulttjänster inom främst Bygg och projektering. Upphandlingen inbegriper även El- och VVS-konsulter. Ramavtalet planeras att tecknas med 3 Konsulter rangordnade.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71314000 Energi och tillhörande tjänster, 71314100 Tjänster på elområdet, 71315000 Byggnadsteknik, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321200 Konstruktion av värmesystem, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71324000 Byggnadsekonomisk kalkylering
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej