121518-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Köksutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hushållsprodukter
Referensnummer: FM2019-4006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39221000 Köksutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten och FMV har ett rikstäckande behov av hushållsprodukter. Hushållsprodukter innebär köp av husgeråd, vitvaror och hushållsapparater. Upphandlingen är uppdelad i tre varukorgar
1.I husgeråd ingår bland annat bestick, glas och porslin.
2.I vitvaror ingår bland annat kul och tvättmaskin.
3. I hushållsapparater ingår bland annat brödrost och vattenkokare.
Användningsområdet varierar, det kan vara allt från lunch-fika rum till prosfessionella kök.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Den upphandlande myndigheten förbehåller sig rätten att tilldela kontrakt genom att kombinera följande delkontrakt eller grupper av delkontrakt:
En leverantör kommer antas per varukorg
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Husgeråd
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39221000 Köksutrustning, 39223000 Skedar, gafflar, 39222200 Matbrickor, 39240000 Bestick
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inköp av Husgeråd
Vitvaror
Del nr: 2
39711100 Kylskåp och frysar
Köp av vitvaror
Hushållsapparater
Del nr: 3
39711100 Kylskåp och frysar, 39711200 Matberedare, 39711300 Elektrotermiska apparater
Köa av hushållsapparater