121557-2019 - ResultatSverige-Malmö: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besluts- och handläggarstöd skolskjuts
Referensnummer: GRF-2018-15519
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget innebär att för kommunens räkning implementera och tillhandahålla ett webbaserat system för skolskjuts samt handläggarstöd.
Leverantören ansvarar även för drift av systemet inklusive nödvändiga uppdateringar, utbildning samt användarsupport under hela avtalstiden
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72250000 System- och stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen