121583-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Örebro: Tropisk frukt och nötter
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktleveranser till SCB
Referensnummer: A2022/0006
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03222100 Tropisk frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Leverans av frukt till SCB:s kontor i Örebro och Solna
Beskrivning av upphandlingsföremålet
Upphandlingen avser regelbundna leveranser av blandad frukt till SCB:s kontor i Örebro och Solna. SCB ska ha möjlighet att avropa andra slags fruktkorgar vid behov också.
Omfattning
Behovet är lite osäkert då SCB inte vet hur närvaron på kontoren kommer att se ut kopplat till en del arbete hemifrån. En uppskattning per vecka är ca 160 kg blandad frukt till Örebro och ca 120 kg till Solna.
SCB uppskattar den beräknade omsättningen på kommande ramavtal till mellan 2-2,5 MSEK för hela ramavtalsperioden inklusive förlängningsoptioner.
Takvärdet för ramavtalsperioden sätts till 3,5 MSEK.
SCB garanterar inga volymer.
Anbudsområde
Upphandlingen är indelad i två (2) anbudsområden som utvärderas var för sig:
Örebro
Solna
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
03222000 Frukt och nötter, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsgivarna kan lämna anbud på ett eller flera av anbudsområdena.
Anbudsutvärdering
Anbudsgivaren kan välja att lämna anbud bara på det ena anbudsområdet eller på båda anbudsområdena. Separat utvärdering kommer att göras avseende anbudspriser för varje anbudsområde, Örebro respektive Solna.
SCB kommer att anta det ekonomisk mest fördelaktiga anbudet per anbudsområde, med hänvisning till följande grunder för tilldelning:
Pris: Anbud med lägst pris kommer att antas.
I händelse av att två (2) eller flera anbud erhåller samma lägsta anbudspris kommer upphandlande myndighet att tilldela avtal genom lottning. Lottningen kommer att ske vid protokollfört sammanträde bestående av tre (3) representanter från SCB.