Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling Fatburen äldreboende och Ängsklockans äldreboende
Referensnummer: ÄN 2021/00127-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Kvalitetsupphandling av två äldreboenden i Västerås. Fatburen är ett äldreboende med 48 lägenheter fördelade på tre våningar. Fatburen har 32 lägenheter avsedda för personer med demensdiagnos. Ängsklockan är ett äldreboende med 47 lägenheter fördelade på tre våningar. Äldreboendet riktar sig till äldre personer med stort omvårdnadsbehov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 51 178 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen