121651-2018 - Frivillig förhandsinsynSverige-Stockholm: Spektrumanalysator
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Optisk spektrumanalysator
Referensnummer: V-2018-0142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38433300 Spektrumanalysator
II.1.4.
Kort beskrivning
KTH avser införskaffa en snabb och noggrann optisk spektrumanalysator som når det mellersta IR-spektralområdet. Laserfysikgruppen behöver en optisk spektrumanalysator som når mellersta IR området för karakterisering av IR-ljuskällor, inklusive pulserande lasrar, och materialegenskaper i mellersta IR-spektralområdet. Systemet kommer att användas för forskning som bedrivs vid institutionen. Systemet måste vara robust och lätt att använda.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas), 38400000 Instrument för kontroll av fysikaliska egenskaper, 38433000 Spektrometrar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Laserfysikgruppen behöver en optisk spektrumanalysator som når mellersta IR området för karakterisering av IR-ljuskällor, inklusive pulserande lasrar, och materialegenskaper i mellersta IR-spektralområdet. Eftersom pulslasrar kan producera ett pulståg där tidsprofilen skiljer sig från puls till puls är det av särskild vikt att analysatorn inte är beroende av en tidsstabil signal.