Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Läkemedel Actiq
Referensnummer: FM2021-25083
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33600000 Läkemedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten bedriver både nationell och internationell sjukvårdsverksamhet. Nationellt bedrivs sjukvårdsverksamheten i huvudsak genom Försvarshälsan (FH), som närmast kan betecknas som en företagshälsovård. Actiq 800 mikrogram köpes centralt med partihandelstillstånd till hela Försvarsmakten via Apotekare FömedC. Actiq ska levereras till Göteborg. FM strävar efter att beställa hela FM:s behov av Actiq en gång per år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen