121914-2017 - ResultatSverige-Göteborg: Ombyggnadsarbete
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hissombyggnad KTH.
Referensnummer: 17/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45262700 Ombyggnadsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser renovering av 2 hissar på Fastighetsområde KTH.
Renoveringen omfattar bland annat:
— Utbyte av bärlinor och lamelldörr i korgöppning,
— Justering eller utbyte av korgens styrskor,
— Nytt apparatskåp med frekvensstyrning av nytt maskineri,
— Nytt växellöst maskineri,
— Omklädnad av vissa dörrpartier,
— Utbyte av styrskor till korg och motvikt och elledningar och schaktinformation,
— Uppfräschning av korginredning,
— Nya manövertablåer.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45313100 Hissinstallationer, 50740000 Reparation och underhåll av hissar, 50750000 Underhåll av hissar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen