121918-2023 - ResultatSverige-Karlshamn: Programvara och informationssystem
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elevadministrativt system, Lärplattform och Schema
Referensnummer: 2021/3135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48000000 Programvara och informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
I Karlshamns kommuns förskolor/skolor har vi i idag en mängd olika system och upphandlar nu digitala lösningar som ska samverka till förskola, fritidshem, grundskola, grundsärskola, gymnasieskola, gymnasiesärskola och vuxenutbildning som ska vara ett effektivt och ändamålsenligt stöd i det administrativa arbetet och i den pedagogiska processen. Upphandlingen är uppdelad i tre delområden, i nedan fördelning.
Del A
·        administration
·        ansökan/placering/antag/kö
·        Barnomsorg
Del B
·        närvaro- och frånvarohantering
·        pedagogisk dokumentation
·        checka in-/ut
·        statistik, analys och uppföljning
·       information och kommunikation mellan elev-pedagog-vårdnadshavare
Del C
·        schemaläggning
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48219300 Programvara för administration, 48311000 Programvara för dokumenthantering, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72267100 Underhåll av IT-programvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen