121919-2022 - ResultatSverige-Uppsala: Ultraljudsapparat
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ultraljud Barnkardiologi
Referensnummer: UPPH2020-00366
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33112200 Ultraljudsapparat
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser två "high-end" ultraljudssystem med tillbehör med optioner för ytterligare två system. Systemet ska användas inom barnkardiologisk klinik och barnkardiologisk klinisk forskning vid avdelningar och mottagningar för barnkardiologi och neonatologi. Den kliniska forskningen med undersökningar kommer att utföras på foster, nyfödda barn, barn 0-18 år samt vuxna.
Behandling av personuppgifter
Information om hur Region Uppsala behandlar personuppgifter redogörs för i bilaga 1C Behandling av Personuppgifter.
Anbudstidens utgång
Anbud ska vara ingivet till Visma TendSign senast 2021-02-01 23:59. Anbud som inkommer efter anbudstidens utgång får inte prövas.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33124120 Utrustning för ultraljudsdiagnostik
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen