2. Förfarande
Förfarande
Titel: Slutbesiktning av Basunderhållskontrakt järnväg Malmö sydöstra Skåne och slut- och övertagandebesiktning av Basunderhållskontrakt järnväg Västkustbanan syd
Beskrivning: Uppdraget avser slut- och övertagandebesiktning inom följande teknikområden - El järnväg - Signal järnväg - Bana järnväg - Allmän järnväg (mark och anläggning) Besiktningsmannen ska stå för sakkunskap och teknisk kompetens inom sitt område och besiktiga kontrakterat entreprenadarbete enligt ABT 06 & AB04 samt övriga regelverk hänförliga till aktuellt uppdrag inom järnväg utefter gällande kontraktshandlingar.
Intern identifierare: KOM-418474
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Slutbesiktning av Basunderhållskontrakt järnväg Malmö sydöstra Skåne och slut- och övertagandebesiktning av Basunderhållskontrakt järnväg Västkustbanan syd