122003-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gatusopning Mjölby kommun
Referensnummer: UH-2019-23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Mjölby kommun söker en entreprenör som skall utföra sopning av gator under perioden april – november. Sopning skall ske inom tätbebyggt område i Mjölby, Skänninge, Mantorp, Väderstad, Hogstad, Sya, Spångsholm, Västra Harg och Normlösa.
Arbetet utföres efter beställning och enligt anvisning av Mjölby kommun. Kommunen anvisar också plats där sand och löv m.m. skall tömmas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90612000 Gatsopning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen