122033-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sunne: Avfallshantering
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förbränning avfall
Referensnummer: UPH2018/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar behandling av ca 13 000 ton avfall årligen genom förbränning.
Avfallet består av hushållsavfall inkl. matavfall och därmed jämförligt avfall ca 10 000 ton och utsorterat brännbart avfall från verksamheter och kommunernas återvinningscentraler ca 3 000 ton.
Avfallsslagen kommer att samlastas.
Avfall från Sunne, Torsby och Munkfors kommuner körs till Holmby ÅVC i Sunne för omlastning medan avfall från Hagfors kommun lämnas för omlastning vid Holkesmossens ÅVC i Hagfors.
Alla transporter av avfall till förbränningsanläggning sker från Holmby återvinningscentral i Sunne och från Holkesmossens återvinningscentral i Hagfors. Leveranser och ansvar för säkring av transporter till anvisad lossningsplats ombesörjes och bekostas av kommunen. Avlämning av avfallet sker vid avfallsförbränningsanläggning på anvisad plats. Leveranserna är i storleksordningen ca 30 ton. Variation kan dock förekomma. Leverans sker med lastväxlar containrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Avfallsförbränning Sunne
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Under avtalstiden kommer separat insamling av matavfall införas succesivt i våra kommuner och mängden avfall till förbränning kan komma att minska.
Avfallsförbränning Hagfors
Del nr: 2