122057-2022 - ÄndringSverige-Växjö: Tvätt, disk och rengöringsmedel
Rättelse
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städkemikalier- och tillbehör samt plast o papper
Referensnummer: 20/137 2021-00406
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Information om upphandlingen
Upphandlingen avser städkemikalier, städtillbehör, diskkemikalier samt plast och papper
Upphandlingen är uppdelad i följande produktgrupper;
Omfattning
Produktgrupp 1: Hand- och maskindiskmedel
Förfrågan avser hand- och maskindiskmedel både för manuella och slutna system.Doseringsutrustning ska erbjudas samt service avseende information och uppföljning av diskresultat.
Produktgrupp 2; Städkemikalier, tvättmedel, plast - och pappersartiklar samt städredskap och städtillbehör
förfrågan avser moppar, stativ, dukar, skaft, skurdukar, hinkar,handskar m.m. Hygien/torkpapper: pappershandduk, hushållspapper, toalettpapper, handtorkrulle m.m.Säckar/påsar: avfalls- och papperskorgspåse, sopsäck m.m.Servering/engångsartiklar: bestick, pappersbägare, plastglas, plastbägare, kaffefilter, plastfilm,plastpåsar, servetter, tallrikar m.m.