See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Marintekniska konsulttjänster
Beskrivning: Sjöfartsverket står inför en period med intensiv utveckling av fartygsflottan och söker med denna upphandling konsultstöd i arbetet. Uppgifterna rör områden inom vidmakthållande och nyutveckling inom en flotta fartyg med stor variation inom teknik, ålder och storlek.
Intern identifierare: 26-00135
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71333000 Maskintekniska ingenjörstjänster, 71334000 Maskin- och eltekniska ingenjörstjänster, 71356000 Tekniska tjänster, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 71621000 Teknisk analys eller konsulttjänster, 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner, 98360000 Marina tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generell del
Intern identifierare: 1836705-0
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 71356000 Tekniska tjänster, 98360000 Marina tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Anbudsområde 1 - Projektledningsstöd
Beskrivning: Delområde 1: Teknisk projektledning Delområde 2: Systemledningsstöd Delområde 3: Konfigurationsledning Delområde 4: Projektadministration Delområde 5: Miljö
Intern identifierare: 1843497-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Anbudsområde 2 - Skrovteknik och hydromekanik
Beskrivning: Delområde 1: Skrovmateriel Delområde 2: Skrovkonstruktion Delområde 3: Hydromekanik Delområde 4: CAD-ritning
Intern identifierare: 1843498-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Anbudsområde 3 - Inredning och skeppsteknik
Beskrivning: Delområde 1 – Skrovutrustningar och inredningar Delområde 2 – Framdrivningssystem Delområde 3 – HVAC Delområde 4 – Övriga maskinella system Delområde 5 – CAD Ritning
Intern identifierare: 1843499-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Anbudsområde 4 - Elteknik
Beskrivning: Delområde 1 – Elkraft Delområde 2 – EMC Delområde 3 – Övervaknings- och styrsystem Delområde 4 – CAD-ritning
Intern identifierare: 1843500-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Anbudsområde 5 - Elektronik
Beskrivning: Delområde 1 – Navigationssystem Delområde 2 – Sambandssystem Delområde 3 – CAD-ritning
Intern identifierare: 1843501-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Anbudsområde 6 - IPS-ILS
Beskrivning: Delområde 1: Ledning av ILS Delområde 2: Driftsäkerhet/LCC Delområde 3: Underhåll Delområde 4: Teknisk dokumentation Delområde 5: Utbildning och utbildningsstöd
Intern identifierare: 1843502-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Anbudsområde 7 - Cybersäkerhet
Beskrivning: Delområde 1: Grundläggande kompetenskrav cybersäkerhet Delområde 2: Säkerhetsgranskning Delområde 3: Säkerhetsarkitektur och kravhantering OT Delområde 4: Utbildning och kontinuitet Delområde 5: Livscykelhantering OT
Intern identifierare: 1843503-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Anbudsområde 8 - Systemsäkerhet
Beskrivning: Delområde 1: Systemsäkerhetsledning Delområde 2: Systemsäkerhetsanalys Delområde 3: Systemsäkerhetsåtgärder och uppföljning
Intern identifierare: 1843505-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Anbudsområde 9 - Stöd vid framtagning av upphandlingsunderlag
Beskrivning: Framtagning av marintekniskt underlag för upphandling
Intern identifierare: 1843506-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Anbudsområde 10 - Granskning av ritningar och teknisk dokumentation
Beskrivning: Granskning av ritningar och teknisk dokumentation
Intern identifierare: 1854483-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Anbudsområde 11 - Byggnationsgranskning
Beskrivning: Byggnationsgranskning avser att utgöra ett tekniskt stöd under bygg-, installations- och prövningsfaserna av ny/-ombyggnationer av fartyg där Sjöfartsverket inte har någon egen organisation på plats.
Intern identifierare: 1870325-11
Del (anbudsområde): LOT-0013
Titel: Anbudsområde 12 - Platskontor, Skrovteknik
Beskrivning: Platskontor på byggnationsvarv, inriktning skrovteknik
Intern identifierare: 1859165-12
Del (anbudsområde): LOT-0014
Titel: Anbudsområde 13 - Platskontor, Inredning och skeppsteknik
Beskrivning: Platskontor på byggnationsvarv, inriktning inredning och skeppsteknik
Intern identifierare: 1859166-13
Del (anbudsområde): LOT-0015
Titel: Anbudsområde 14 - Platskontor, Elteknik och elektronik
Beskrivning: Platskontor på byggnationsvarv, inriktning elteknik och elektronik
Intern identifierare: 1859170-14
Del (anbudsområde): LOT-0016
Titel: Anbudsområde 15 - Platskontor, Administrativa uppgifter
Beskrivning: Platskontor på byggnationsvarv, administration
Intern identifierare: 1859173-15