1222-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Certifieringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Pilotprojekt Samisk mat.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 8: Forsknings- och utvecklingstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Jönköpings län, Jönköping.
Nuts-kod SE211 Jönköpings län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Jordbruksverket avser att upphandla ett pilotprojekt kring kvalitetsmärkning och certifiering av samiska produkter.
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud för arbete som syftar till att stärka samisk matkultur. Uppdraget innebär att samordna och utveckla kvalitetsmärkningar och certifieringar för samiska produkter med koppling till samisk matkultur.
Information om den upphandlande myndigheten:
Jordbruksverket är regeringens expertmyndighet på det jordbrukspolitiska området. Vårt uppdrag är att inom jordbruk och landsbygdsutveckling arbeta för en hållbar utveckling, ett gott djurskydd, ett dynamiskt och konkurrenskraftigt näringsliv i hela landet och en livsmedelsproduktion till nytta för konsumenterna. Vi administrerar EU-stöd för jordbruket, landsbygden och fiskeområdet.
Jordbruksverket ansvarar för utbetalningar av EU-stöd till jordbrukare från Europeiska garantifonden för jordbruk samt Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling, samtidigt som länsstyrelserna ansvarar för handläggningen av flertalet av dessa EU-stöd.
Jordbruksverket har cirka 1 300 anställda varav ungefär 800 arbetar på huvudkontoret i Jönköping, cirka 150 anställda är regionalt placerade i södra och mellersta Sverige och ca 350 anställda arbetar vid distriktsveterinärsmottagningar runt om i landet.
Mer information om oss finns på www.jordbruksverket.se
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs som en öppen upphandling enligt lagen (2007:1091) om offentlig upphandling (LOU).
Avtalsparter:
Jordbruksverket har för avsikt att teckna avtal med en leverantör.
Offentlighet och sekretess:
Jordbruksverkets verksamhet omfattas av offentlighetsprincipen. Denna princip innebär bl.a. att en handling som kommer in till Jordbruksverket blir allmän handling. För att en uppgift i en allmän handling ska kunna hemlighållas måste det finnas stöd i offentlighets- och sekretesslagen (2009:400).
Prövning av anbud genomförs i 3 steg:
Steg 1. Uteslutning av anbud.
Här kontrollerar vi att anbudsgivaren uppfyller kraven i 10 kap. LOU. Bara de anbudsgivare som uppfyller dessa krav går vidare till steg 2.
Steg 2. Kvalificering av anbud.
Här kontrollerar vi att samtliga ska-krav i förfrågningsunderlaget är uppfyllda. Bara de anbud som uppfyller dessa krav går vidare till steg 3.
Steg 3. Utvärdering av anbud.
Här väljer vi det bästa anbudet enligt den utvärderingsmodell som vi har valt i upphandlingen.
Vi kommer att teckna avtal med den anbudsgivare som har lämnat detta anbud.
Innehåll:
För att säkerställa likabehandling och underlätta utvärdering av anbud ska anbudet utformas helt enligt förfrågningsunderlaget.
De svar som du lämnar i anbudet på de i förfrågningsunderlaget ställda kraven är underlag för den prövning av inkomna anbud som kommer att genomföras. Det är mycket viktigt att anbudet innehåller alla efterfrågade uppgifter, särskilt med tanke på de mycket begränsade möjligheterna att efter anbudstidens utgång inhämta eller lämna kompletterande uppgifter. Bifoga inte bilagor i anbudet som inte uttryckligen efterfrågas i förfrågningsunderlaget. Bifoga således inte t.ex. allmänna beskrivningar av anbudsgivarens verksamhet, organisation eller tjänster m.m. om detta inte uttryckligen efterfrågas i förfrågningsunderlaget. Hänvisningar till ev. bilagor får endast ske om förtydligande behöver göras med exempelvis modell eller bild.
Samtliga ska-krav måste vara uppfyllda för att ditt anbud ska få vara med i den slutliga utvärderingen.
Vi kan komma att utesluta ett anbud som inte är komplett. Vi accepterar inte alternativa anbud, sidoanbud och reservationer. Tänk på att vi kan tolka kommentarer till ställda frågor i förfrågningsunderlaget som alternativa anbud, sidoanbud och reservationer och att de då innebär diskvalificering från fortsatt prövning.
Språk:
Du ska skriva anbudet på svenska.
Elektronisk anbudsgivning:
Vi tar bara emot anbud i upphandlingssystemet Tendsign.
Du får genom Tendsign:
— eventuell kompletterande information,
— en kontroll av att du har svarat på alla frågor i förfrågningsunderlaget,
— en tydlig information om du inte uppfyller alla ska-krav.
Du registrerar dig i tendsign.com där du kan hämta förfrågningsunderlaget. Det är gratis att använda Tendsign. Du får tillgång till systemet direkt efter registreringen. Om du har frågor eller behöver support kring hanteringen av systemet kan du kontakta Tendsigns support på telefonnummer 0771-440 200 eller på e-postadress tendsignsupport@opic.com
Om du inte registrerar dig i tendsign.com utan hämtar förfrågningsunderlaget på annat sätt, till exempel från en annan offentlig databas, kan vi inte garantera att du får tillgång till all information.
Tänk på att varje bifogad fil inte får vara större än 50 megabyte (MB).
Sista anbudsdag:
Vi ska ha fått ditt anbud senast:
8.2.2017.
Anbudets giltighetstid:
Ditt anbud ska vara giltigt till och med: 5.6.2017.
Kommunikation under anbuds- och utvärderingstiden:
All information, förtydliganden och kompletteringar av förfrågningsunderlaget samt frågor och svar m.m. lämnas enbart via tendsign.com för att säkerställa att samtliga anbudsgivare får samma information. Sista dag för ställande av frågor är 2.2.2017.
Sista dag för publicering av svar på inkomna ställda frågor är 6.2.2017. Alla frågor och svar bifogas upphandlingens förfrågningsunderlag löpande under anbudstiden och publiceras på tendsign.com
Du måste själv kontrollera om informationen i Tendsign har ändrats.
Obs: Om du anser att något är oklart i förfrågningsunderlaget ska du snarast ställa en fråga så att oklarheten kan redas ut.
Under utvärderingstiden kan Jordbruksverket ställa frågor till anbudsgivaren i tendsign.com
Frågor besvaras även där.
Orientering om uppdraget:
Arbetet med att kvalitetsmärka samiska produkter har pågått under en längre period av ett flertal olika aktörer. I uppdraget ingår att utifrån det arbete som tidigare gjorts, samordna och utveckla kvalitetsmärkning och certifiering för samiska produkter. Syftet är att stärka produkternas ställning på marknaden och öka konkurrenskraften för producenter med koppling till samisk matkultur.
Bakgrund:
Den samiska maten är central för den samiska identiteten och för en levande samisk kultur. Samisk mat finns inom näringslivsbranscher som rennäring, fiske, jakt, bärplockning, gårdsbruk, besöksnäring, restauranger, mat-, upplevelse- och kulturturism. Många producenter med koppling till samisk matkultur har svårt att hitta ut på marknaden. Ofta saknas tillräcklig kunskap om vad marknaden efterfrågar. En tydlig kvalitetsmärkning och certifiering skapar mervärde och stärker konkurrenskraften hos producenter av produkter med koppling till samisk matkultur. Arbetet med kvalitetsmärkningar för samiska matprodukter har pågått de senaste 10 åren, men bör samordnas och utvecklas för att hitta långsiktiga och hållbara lösningar.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
79132000 Certifieringstjänster, 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 98300000 Diverse tjänster, 98350000 Kultur- och fritidstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej