See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Datortillbehör, datorkomponenter samt tjänsten att montera och konfigurera specialanpassade datorer
Beskrivning: LiU har inom administration, utbildning och forskning ett omfattande och brett behov av datortillbehör, datorkomponenter samt tjänsten att montera och konfigurera specialanpassade datorer utifrån specifikation eller beskriven behovsbild.
Intern identifierare: LiU-2023-04107
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Ytterligare om kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
Ytterligare klassificering (cpv): 30213000 Persondatorer, 30237000 Delar och tillbehör till datorer
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: GENERELLA KRAV
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Produktområde 1 - Datortillbehör
Beskrivning: Leverantören ska tillhandahålla ett brett utbud av på marknaden förekommande varianter av datortillbehör, inklusive original Apple-tillbehör. Med brett utbud menas produkter från flera tillverkare samt olika modeller och prisnivåer inom varje produktgrupp. Leverantören ska vara kopplade mot flertalet distributörer på marknaden. Leverantören ska var märkesoberoende och kunna tillhandahålla konkurrenskraftiga priser på datortillbehör. Leverantören ska kunna anpassa vilken distributör en beställning görs från utifrån vid var tid bästa leveranstid samt mest konkurrenskraftiga priser.
Ytterligare klassificering (cpv): 30231000 Datorskärmar och manöverenheter, 30237200 Datortillbehör
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Produktområde 2 - Datorkomponenter och tjänsten konfigurera specialanpassade datorer
Beskrivning: Leverantören ska tillhandahålla ett brett utbud av på marknaden förekommande varianter av datorkomponenter från flertalet tillverkare. Med brett utbud menas produkter från flera tillverkare samt olika modeller och prisnivåer inom varje produktkategori. LiU har behov av att kunna beställa datorkomponenter avsedda både från privat- och från businessmarkanden. Leverantören ska även kunna tillhandhålla datorkomponenter från leverantörer utanför Sverige. Då LiU har stor bredd i sin verksamhet finns det behov av att kunna beställa specialanpassade datorer för att kunna uppfylla de olika kraven på datorutrustning. Därför har LiU behov av en leverantör som har den erfarenhet och kompetens som krävs för att kunna tillhandahålla tjänsten montera och konfigurera specialanpassade datorer. Tjänsten montera och konfigurera specialanpassade datorer innefattar även en rådgivande roll då leverantören utifrån vad datorn ska användas till ska kunna ta fram den konfiguration som på bästa sätt utifrån satta ramar uppfyller behovsbeskrivningen. För de fall LiU tagit fram förslag på datorns ingående komponenter ska leverantören säkerställa att de föreslagna datorkomponenterna är kompatibla med varandra och inte kommer att medföra problem. Leverantören ska även kunna tillhandahålla de ingående komponenter som krävs för att utföra tjänsten montera och konfigurera specialanpassade datorer.
Ytterligare klassificering (cpv): 30213000 Persondatorer, 30237100 Delar till datorer