2. Förfarande
Förfarande
Titel: Omskärelse av pojkar på icke-medicinska grunder
Beskrivning: Upphandlingen omfattar specialiserad öppenvård inom specialiteten barnkirurgi. Uppdraget omfattar behandling och uppföljning av pojkar som genomgår omskärelse av icke-medicinska skäl.
Intern identifierare: HSN 2024-0419
Typ av förfarande: Annat förfarande i ett steg
Förfarandets viktigaste kännetecken: Upphandlingen genomförs i ett steg vilket innebär att Anbudsgivare ska lämna in anbud senast sista anbudsdagen, med all den dokumentation som efterfrågas i Upphandlingsdokumenten. Upphandlingen genomförs enligt 19 kap LOU genom förfarande där alla Leverantörer har rätt att delta, deltagande Leverantörer ska lämna anbud och den Upphandlande Myndigheten får förhandla med en eller flera Anbudsgivare. Upphandlande Myndighet förbehåller sig dock rätten att anta anbud utan föregående förhandlingar. Mot den bakgrunden uppmanas Anbudsgivare att lämna sitt mest konkurrenskraftiga anbud vid inlämningen av anbud i Upphandlingssystemet.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
Ytterligare klassificering (cpv): 85100000 Hälsovårdstjänster, 85121300 Kirurgiska specialisttjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000