1223-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Telekommunikationstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Den upphandlande myndighetens benämning på upphandlingen
Fasta och mobila operatörstjänster.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Tjänstekategori: nr 5: Telekommunikationstjänster
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Hallands län.
Nuts-kod SE231 Hallands län
II.1.4.
Information om ramavtal
II.1.5.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Upphandlingen omfattar fasta och mobila operatörstjänster för Beställarens nuvarande telefoniplattform.
Följande objekt omfattas av upphandlingen. Vissa av nedanstående funktioner är optioner som kan komma att avropas under avtalstiden.
Fasta och mobila operatörstjänster inkl. mobil datakommunikation;
Service, support och säkerhet;
Utbildning;
Administration och kontroll;
Krav avseende täckning och kapacietet;
Implementation;
Samarbetsformer.
Upphandlingen omfattar fasta och mobila operatörstjänster. Följande objekt omfattas av upphandlingsprojektet. Vissa av nedanstående funktioner är optioner som kan komma att avropas under avtalstiden. Fasta och mobila operatörstjänster inkl. mobil datakommunikation, Service, support och säkerhet, Utbildning, Administration och kontroll, Krav avseende täckning och kapacitet, Implementation, Samarbetsformer.
II.1.6.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
64200000 Telekommunikationstjänster, 64210000 Telefon- och dataöverföring, 64211100 Lokaltelefoni, 64212000 Mobiltelefontjänster, 64215000 IP-telefoni, 72410000 Leverantörstjänster
II.2.
Upphandlingens omfattning
II.2.1.
Total mängd eller omfattning
II.2.2.
Information om optioner
Option: nej