122337-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Film- och videotjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Filmare med tillhörande tjänster
Referensnummer: 2.8.11-18882/2021
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92100000 Film- och videotjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan att lämna anbud
Jordbruksverket bjuder in till att lämna anbud på filmare samt viss redigering och tillgänglighetsanpassning av Jordbruksverkets egenproducerade material.
Upphandlingen är uppdelad i tre (3) stycken delar:- Filmare- Textning/transkribering av Jordbruksverkets egenproducerade material- Redigering och syntolkning av Jordbruksverkets egenproducerade filmer.
Avtalsparter
- Vi kommer att skriva avtal med max tre leverantörer av filmare
- Vi kommer att skriva avtal med en leverantör av textning/transkribering av Jordbruksverkets egenproducerade material- Vi kommer att skriva avtal med en leverantör av redigering och syntolkning av Jordbruksverkets egenproducerade filmer.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
92110000 Film- och videoproduktion samt tillhörande tjänster, 92312213 Teknisk textproduktion
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning
From 23 september 2020 ska alla myndigheter tillgänglighetsanpassa rörligt mediamaterial som publiceras. Därför har Jordbruksverket ett behov av textning/transkribering av Jordbruksverkets egenproducerade material så som filmproduktioner, filmdokumentationer och annan rörlig media.
Behoven rör:- film: textning (trimning av redan AI-producerade textfiler/transkriberingsfiler via Amberscript)- poddsändningar: transkribering
Uppskattningsvis kommer Jordbruksverket ha behov av:- 2350 minuter per år av textning av Jordbruksverkets egna material (tidslängden på materialet varierar)- 350 minuter per år av transkribering av Jordbruksverkets egna material (tidslängden på materialet varierar)
Uppgiften om volym är bara en vägledning och kan därför komma att variera under avtalstiden.