122350-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Tjänster förknippade med jordbruksproduktion
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förebyggande åtgärder rörande viltskador på växande gröda
Referensnummer: 5.1.11-03183/2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77110000 Tjänster förknippade med jordbruksproduktion
II.1.4.
Kort beskrivning
Jordbruksverket bjuder härmed in till att lämna anbud på att genomföra pilotprojekt som ska bidra till minskade viltskador på grödor. Syftet är att öka konkurrenskraften för primärproducenter inom jordbruk och trädgårdsnäringen i Sverige. Pilotprojekten kan genomföras av en enskild aktör men Jordbruksverket kommer att prioritera projekt som genomförs av en samarbetsgrupp.
Ett anbud är ett pilotprojekt. Det är tillåtet att lämna fler anbud. Om du har flera idéer ska du lämna in separata anbud för varje idé.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster, 77400000 Zoologiska tjänster, 77600000 Jakttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan att lämna anbud
Syftet med pilotprojektet ska vara att förebygga och hantera skador, orsakade av vilt, i primärproduktionen. Idén kan vara exempelvis en ny metod, koncept eller ett nytt verktyg. Projektet ska vara inriktat på att praktiskt kunna lösa problem med viltskador på gårdsnivå. Problemet ska vara av sådan karaktär att skadorna medför stora ekonomiska förluster för enskilda primärproducenter.
Vi accepterar inte anbud som enbart syftar till att göra teoretiska utredningar, eller liknande, av viltskador eller utveckla livsmedelsprodukter baserat på viltkött för att öka försäljningen av vilt. De projekt som väljs ut måste följa aktuella lagar (så som jakt- och djurskyddslagsstiftningen).
Pilotprojekten finansieras av Europeiska jordbruksfonden för landsbygdsutveckling genom det svenska landsbygdsprogrammet.
Budget för upphandlingen
Budgeten för upphandlingen är totalt 10 000 000 kr (beloppet kan ändras). Ett anbud kan som mest få 2 500 000 kr och som minst 1 000 000 kr.