122543-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Märsta: Rivning
Meddelande om upphandling
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Byggservice
Referensnummer: UH-2020-5
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45111100 Rivning
II.1.4.
Kort beskrivning
AB SigtunaHem avser teckna ramavtal med fem (5) entreprenörer för löpande avrop av byggservicearbeten genom rangordning samt förnyad konkurrensutsättning.
Avropen omfattar löpande byggservicearbeten, akuta skador, uppgradering av bostadslägenheter, uppgradering av badrum, underhållsprojekt samt rivning. Avrop genomförs dels via mail, telefon samt entreprenörsportal i SigtunaHems fastighetssystem.
Byggservicearbeten förekommer i bostadslägenheter och lokaler med eller utan kvarboende hyresgäster samt i gemensamma utrymmen och på markområden.
Ramavtalets totala värde uppskattas till cirka 145 MSEK ex. moms för hela avtalstiden inklusive optioner, men inga volymer kan garanteras.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 145 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45111100 Rivning, 45210000 Byggnadsanläggning, 45262300 Betongarbeten, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45421000 Snickeriarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avropen omfattar löpande byggservicearbeten, akuta skador, uppgradering av bostadslägenheter, uppgradering av badrum, underhållsprojekt samt rivning. Avrop genomförs dels via mail, telefon samt entreprenörsportal i SigtunaHems fastighetssystem.