122614-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Nyköping: Transport på vattenvägar
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skärgårdstrafik
Referensnummer: DU-UPP18-0016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60600000 Transport på vattenvägar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sörmlands Kollektivtrafikmyndighet bjuder in till upphandling av skärgårdstrafik i Sörmland (Nyköpings kommun) med trafikstart i juni 2019. Skärgårdstrafiken är en form av anropsstyrd kompletteringstrafik, som resenären måste förbeställa.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60610000 Färjetransport, 60640000 Sjöfartstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen