2. Förfarande
Förfarande
Titel: Dosimetritjänst
Beskrivning: Syftet med upphandlingen är att ge Lunds universitet avtal för prenumerationstjänster där passiva persondosimetrar (helkroppsdosimetrar) och passiva areadosimetrar, avläsning av dessa samt resultathantering ingår. Tjänsten ska även omfatta en digital kundportal/databas med online-gränssnitt för beställning och avbeställning av dosimetrar samt lagring, hantering, rapportering och utvärdering av erhållna mätvärden.
Intern identifierare: V 2025/1057
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 38341000 Apparater för strålningsmätning
Ytterligare klassificering (cpv): 38341200 Strålningsdosmätare, 90721600 Skydd mot strålning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Dosimetritjänst