122743-2022 - ResultatSverige-Helsingborg: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Besiktningsman av entreprenader
Referensnummer: 140/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen omfattar ramavtal med successiva avrop efter behov konsulttjänster inom besiktningsman av entreprenadbesiktningar enligt AB04 och ABT06 . För ramavtalet gäller ABK 09.
Uppdragen omfattar:
- Mark/gata/VA/Grönytor/Lekplatser och utegym
- Belysning/Elinstallationer
- Byggnader/Fastigheter
- Byggnadsverk/konstbyggnader
- riftentreprenader inom Allmän platsmark och fastighetsförvaltning
- Lokalnät 0,424kV
Den totala volymen för aktuell avtalsperiod inklusive (eventuell) förlängning beräknas uppgå till följande för respektive upphandlande myndighet;
Helsingborgs stad, 13 000 000 SEK
Helsingborgs hamn, 500 000 SEK
Helsingborgs hem, 1 000 000 SEK
Maxvolymen ska inte förväxlas med uppskattad omfattning för upphandlingen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71631000 Teknisk besiktning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Del nr: 2
Del nr: 3
Del nr: 4
Del nr: 5
Del nr: 6