122768-2019 - ResultatSverige-Västerås: Byggteknisk ledning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Byggprojektchef till resecentrum, Västerås
Referensnummer: 2018/00565 – 2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71540000 Byggteknisk ledning
II.1.4.
Kort beskrivning
Som byggprojektchef för Västerås nya resecentrum ansvarar du för en av de viktigaste delarna i högaktuella projekt Mälarporten.
Västerås växer och nu genomför Västerås stad en av de djärvaste satsningarna någonsin inom stadsutveckling. I projekt Mälarporten skapar Västerås stad en stad i staden, en brygga mellan pulsen i city och Mälarens vatten, där innovation präglar varenda kubikmeter. Resecentrum blir ett helt nytt landmärke mitt i en öppen och kreativ stadsmiljö, full av liv och möten mellan boende, besökare, resenärer och de som jobbar här.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konsulten ska för beställarens räkning utföra tjänsten som Byggprojektchef för projektet Resecentrum, i överensstämmelse med i § 1.1 angivna kontraktshandlingar.